Του ΧΡΗΣΤΟΥ Ν. ΚΩΝΣΤΑ
Από την πρώτη στιγμή της επίσκεψης της Γερμανίδας Καγκελαρίου στην Αθήνα έγινε φανερό ότι η κυρία Μέρκελ ήρθε για δουλειές ενώ η Ελληνική κυβέρνηση ενδιαφερόταν κυρίως για τις πολιτικές εντυπώσεις που δημιουργεί κάθε της δήλωση και επαφή.
Στην μεταμνημονιακή περίοδο, η Γερμανία θέλει να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής των ελληνικών επιχειρηματικών εξελίξεων και διεκδικεί τα πρωτεία από τις ΗΠΑ και τη Γαλλία. Δεν είναι καθόλου τυχαία η επιλογή της Γερμανίας ως τιμώμενης χώρας της μεθεπόμενης ΔΕΘ, μετά την εξαιρετικά επιτυχή και σημαντική παρουσία των Αμερικανικών επιχειρήσεων φέτος στη Θεσσαλονίκη…
Περισσότερα στο Banks.com.gr