Σημαντικά ισχυροποιείται η κεφαλαιακή διάρθρωση αλλά και η ρευστότητα της μετά την πώληση του 70% της Polbank και την απορρόφηση της Δίας ΑΕΕΧ.
Όσον αφορά στην κεφαλαιακή επάρκεια της τράπεζας, η πώληση του 70% της Polbank και η συγχώνευση με απορρόφηση της Δίας (αθροιστικά), θα έχει θετική επίπτωση 1,5% περίπου στον συνολικό δείκτη κεφαλαιακής επάρκειας ο οποίος θα διαμορφωθεί στο 13,5% περίπου.
Όσον αφορά στη ρευστότητα, αθροιστικά αυτή ενισχύεται με πάνω από 2 δισ. ευρώ.