Ποινική δίωξη για απάτη σε βαθμό κακουργήματος άσκησε ο εισαγγελέας κ. Ευάγγελος Ιωαννίδης, σε βάρος του πρώην προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου του ομίλου Ασπίς, κ.Παύλου Ψωμιάδη.
Στην ίδια υπόθεση για εξαπάτηση επενδυτών και ασφαλισμένων διώκεται ποινικά ως συνεργός του, ο τότε οικονομικός διευθυντής της εταιρείας.
Η δίωξη ασκήθηκε με την ολοκλήρωση της εισαγγελικής έρευνας για το μεγάλο κανόνι της “Ασπίς” τον περασμένο Σεπτέμβριο που αφορούσε χιλιάδες ασφαλισμένους, επενδυτές και 700 εργαζόμενους στον όμιλο.