Η παραμονή του στην Ελλάδα θα είναι τουλάχιστον για 2,5 ημέρες όπου και θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει σε συναντήσεις και συσκέψεις εργασίας με διάφορους εκπροσώπους της αγοράς.
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι πέρσι ήταν στα επίπεδα των 65 ευρώ για τα μέλη και 75 ευρώ για τα μη μέλη.Στόχος της MDRT Day, μιας πλήρους ημερίδας με εργασίες από το πρωί έως αργά το απόγευμα, είναι να αποτελέσει στην ουσία μια σμίκρυνση της ετήσιας συνάντησης του MDRT στις ΗΠΑ, που θα έχουν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν όσοι δεν κατάφεραν να παρευρεθούν εκεί.
Στις εργασίες θα συμμετέχουν ομιλητές μέλη του MDRT με τελικό στόχο η ημερίδα αυτή, να αποτελέσει κίνητρο και για άλλους ασφαλιστικούς συμβούλους να γίνουν μέλη του Οργανισμού.