Insurance Money Conference 2009-InterContinental 25 Νοεμβρίου
Πάνελ V: Οι νέοι επιχειρηματικοί κίνδυνοι, και οι ειδικές ασφαλιστικές δικλείδες για την προστασία τους
Στην πέμπτη θεματική ενότητα συζητήθηκε η λειτουργία βιομηχανιών και γενικά μεγάλων επιχειρήσεων, που έχουν να αντιμετωπίσουν κινδύνους που ανακύπτουν και προκαλούν ζημιά στις επιχειρήσεις ανακόπτοντας την παραγωγή τους ή τις πωλήσεις τους.
Επίσης αναλύθηκαν η εξέλιξη της τεχνολογίας, η παγκοσμιοποίηση της αγοράς, και η συνεχής αύξηση των απαιτήσεων παραγωγής προϊόντων που δημιουργεί και νέου τύπου επιχειρηματικούς κινδύνους. Τέλος συζητήθηκε πως αντιμετωπίζουν οι ασφαλιστικές εταιρίες τους κινδύνους αυτούς, πώς τους έχουν καταγράψει ή προβλέψει και πώς προωθούνται στην αγορά τα σχετικά συμβόλαια.
Ομιλητές ήταν ο κ. κ. Γιάννης Πετρίδης Δ/νων Σύμβουλος, Fidelity και Γενικός Γραμματέας, Σύνδεσμος Ελλήνων Μεσιτών Ασφαλίσεων, ο κ. Βασίλης Σπηλιόπουλος Πρόεδρος της Β. Σπηλιόπουλος Α.Ε. και Αντιπρόεδρος του ΣΕΒ, και ο κ. Νίκος Μακρόπουλος Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, Ευρώπη Α.Ε.Γ.Α.
Οι μεγάλοι επιχειρηματικοί κίνδυνοι δε θα πρέπει να ασφαλίζονται μόνο από μία ασφαλιστική εταιρία ανέφερε ο κ. Μακρόπουλος. Ο τελευταίος χρόνος – πρόσθεσε – είχε αρκετές μεγάλες ζημιές όπως οι ζημιές του περασμένου Δεκεμβρίου στο κέντρο της Αθήνας, η ΕΒΓΑ και ο Σκλαβενίτης που απαίτησαν αποζημιώσεις πολλών εκατομμυρίων ευρώ.
Στάθηκε επίσης στο θέμα της σωστής διαμεσολάβησης, έτσι ώστε να γίνεται ορθή επιλογή εταιρίας και προγραμμάτων κάλυψης, χωρίς να αποτελεί μοναδικό κριτήριο το φθηνό ασφάλιστρο.
Πολύ σημαντική είναι επίσης η σωστή επιλογή ασφαλιστικής εταιρίας που να παρέχει σιγουριά όσον αφορά τη φερεγγυότητα και τη σωστή κάλυψη μιας επιχείρησης.
Ο κ. Σπηλιόπουλος από την πλευρά του ανέφερε παραδείγματα από την προσωπική του επιχειρηματική εμπειρία, όπως για παράδειγμα ότι δεν είχε συνάψει -όταν τη χρειάστηκε- ασφάλεια απώλειας κερδών.
Συμφώνησε με την περιορισμένη ασφαλιστική συνείδηση, ζήτησε όμως από τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις να ξεφύγουν από τη λογική των πακέτων κάλυψης και να κάνουν πιο ευέλικτα και εξατομικευμένα ασφαλιστικά προγράμματα ανάλογα με τις ανάγκες και επιθυμίες των επιχειρήσεων.
Ζήτησε επίσης οι πραγματογνωμοσύνη να γίνεται από ανεξάρτητους πραγματογνώμονες και όχι όπως σήμερα που είναι υπάλληλοι των ασφαλιστικών εταιριών και είναι φυσικό να προσπαθούν να προασπίσουν τα συμφέροντά τους. Στάθηκε επίσης στη μεγάλη σημασία που έχει η ασφάλιση κατά των εργατικών ατυχημάτων.