Θετικές κινήσεις γίνονται και πρωτοβουλίες ενημέρωσης αναλαμβάνονται από ανθρώπους της ασφαλιστικής αγοράς, οι οποίοι διαβλέπουν ότι στην ιδιωτική ασφάλιση υπάρχει χώρος και ανάγκη να δραστηριοποιηθούν νέοι οι οποίοι διαθέτουν ικανότητες-δεξιότητες αλλά και διάθεση για εκπαίδευση.
Με γνώμονα αυτή τη συλλογιστική η Επιθεώρηση Χρυσολόγου της Εθνικής Ασφαλιστικής, πραγματοποίησε χτες στο ξενοδοχείο Τιτάνια, ενημερωτική εκδήλωση για νέους που μπορεί να ακολουθήσουν το επάγγελμα του ασφαλιστικού συμβούλου. Ο επικεφαλής της Επιθεώρησης κ. Χ. Χρυσολόγου, ο οικονομολόγος Ν. Κλήμης καθώς και διευθυντές της Επιθεώρησης παρευρέθησαν στην εκδήλωση και αντάλλαξαν απόψεις με τους συμμετέχοντες.
Ο κ. Νίκος Κλήμης, Οικονομολόγος-Σύμβουλος Επιχειρήσεων, ανέλυσε τις παραμέτρους που συνθέτουν την εικόνα ενός ασφαλιστικού συμβούλου, τις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ένταξης σε ένα δίκτυο πωλήσεων ή την ανεξάρτητη επαγγελματική δραστηριοποίηση και τις προοπτικές ανάπτυξης της ιδιωτικής ασφάλισης στην Ελλάδα.
Ο κ. Χρήστος Χρυσολόγου αναφέρθηκε στο ρόλο που καλείται να διαδραματίσει η ασφάλιση στο σύγχρονο περιβάλλον τκαι τη συμβολή της στην κοινωνία και την οικονομία.
Μία θετική κίνηση και αρχή που μπορεί να αποφέρει καρπούς και να συνεχιστεί και στο μέλλον…