Έτσι είναι η ελεύθερη αγορά λένε πολλοί. Όμως εμείς δεν αναφερόμαστε στην ικανότητα του καθενός να φέρει αποτελέσματα. Αναφερόμαστε στο «χτίσιμο» θεσμικής εικόνας, που θα κάνει στην κοινωνία γνωστή την ασφάλιση. Που θα δημιουργήσει το υπόβαθρο για να κινηθούν οι πολίτες προς τον θεσμό, για να αναζητήσουν ασφαλιστική κάλυψη. Και όταν δημιουργηθεί αυτό τότε η κάθε εταιρεία θα προχωρήσει στην προώθηση των δικών της προγραμμάτων θα αναδείξει την διαφορετικότητά της, θα κινηθεί στην ελεύθερη αγορά. Έτσι θα αναπτυχθεί και ο ανταγωνισμός και θα βελτιωθούν τα προϊόντα. Επίσης ένα ακόμα στοιχείο που λείπει από την αγορά είναι η αποκατάσταση της κακής εικόνας. Δεν ασχολήθηκαν οι ασφαλιστές με τους συναδέλφους της ΑΣΠΙΣ. Δεν ασχολήθηκαν ενωμένα τα θεσμικά όργανα του κλάδου για το πρόβλημα αυτό.
Δεν επιδιώχθηκε η επίλυσή του. Και θα ήταν σημαντικό αυτό καθώς θα έδειχνε η ασφαλιστική αγορά ότι μπορεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους όταν αυτά είναι σωστά και δίκαια. Σήμερα το μήνυμα που πέρασε στους καταναλωτές είναι ότι η ασφαλιστική αγορά άφησε χιλιάδες ανθρώπους στο «δρόμο» άφησε εκατοντάδες επαγγελματίες που πουλούσαν Ασπίς να δείχνουν αφερέγγυοι στα μάτια των πελατών τους. Πώς αυτά οι ασφαλιστές θα πουλήσουν συμβόλαιο οποιασδήποτε εταιρείας σε αυτούς τους πελάτες τους που σύρονται πίσω από υποσχέσεις και αντιμετωπίζουν διαδικασίες άλυτες…