της Ελενας Ερμείδου
Στοιχειώνει την Πολιτεία και την ασφαλιστική αγορά το θέμα των ανασφάλιστων οχημάτων. Η ασφαλιστική αγορά προσδοκά λύση του που όμως δεν έρχεται.
Στις προτεραιότητες της ΕΑΕΕ, η ψηφιακή συνεργασία της με την Κυβέρνηση και το υπουργείο ψηφιακής διακυβέρνησης πάνω:
- στο αρχείο αδιών κυκλοφορίας και τεχνικών χαρακτηριστικών του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών. Οι ασφαλιστικές κατ’ αυτόν τον τρόπο θα αποκτήσουν άμεση πρόσβαση σε χρήσιμα στοιχεία για την ασφάλιση αυτοκινήτου.
- Στην ψηφιακή υπηρεσία myAutro η οποία έχει ενταχθεί στην Ενιαία Ψηφιακή Πύλη της Δημόσιας Διοίκησης. Η εν λόγω Πύλη περιέχει στοιχεία εκτίμησης κινδύνου (ΚΤΕΟ, αποπληρωμή τελώνκυκλοφορίας κτλ) για το αυτοκίνητο όπως και και στοιχεία για την σύναψη της ασφάλισης.
- Στην δημιουργία ηλεκτρονικής φιλικής δήλωσης τροχαίου ατυχήματος
- Η οριστική επίλυση των ανασφάλιστων οχημάτων που κυκλοφορούν στους δρόμους.