– Ζυμώσεις παρατηρούνται, το τελευταίο διάστημα, μεταξύ των ελληνικών ασφαλιστικών εταιρειών
– Λίγες στον αριθμό, αλλά με διακριτικό πλεονέκτημά τους ότι εκπροσωπούν έναν τόσο σημαντικό κλάδο, όπως ο ασφαλιστικός, στην ελληνική αγορά, οι εταιρείες αυτές αρχίζουν να αλλάζουν τρόπο σκέψης
– Ίσως ωρίμασαν οι συνθήκες για να κατανοήσουν ότι το ελληνικό στοιχείο της αγοράς υπόκειται σε πιέσεις – εκ των πραγμάτων – και ίσως επιβάλλεται να προχωρήσει σε κινήσεις προβολής του
– Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι, μεταξύ κάποιων εταιρειών, έχει αρχίσει ένας γόνιμος διάλογος για συνέργειες σε διάφορα επίπεδα
– Δηλαδή όχι απαραίτητα στο μοντέλο των συγχωνεύσεων και εξαγορών, αλλά σε περισσότερο λειτουργικά στάδια, όπου οι εταιρείες θα συνενώσουν τις δυνάμεις τους με κοινό όφελος
– Και ήδη σε κάποιες περιπτώσεις – αθρόα – γίνεται και τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά, καθώς αποδίδουν καρπούς
– Στο πλαίσιο αυτό, προσφάτως, κατά τις πληροφορίες, λέγεται ότι σε επίπεδο κορυφής έχουν έλθει σε διάλογο και άλλες περιπτώσεις, αναζητώντας λύσεις ανάπτυξης
– Μπορεί, σε κάποιες περιπτώσεις, οι λύσεις αυτές να θεωρούνται και καταλυτικές για την επιβίωση των εταιρειών, αλλά αυτό αποτελεί ένα δεύτερο σκέλος των προσεγγίσεων
– Πρωτίστως κυριαρχεί η ανάγκη να μη χαθεί το ελληνικό στοιχείο και ο κλάδος να έχει, όπως σε όλες τις χώρες, και έλληνες εκπροσώπους
– Κάποτε είχε πέσει στο τραπέζι η ιδέα για έναν εθνικό – ασφαλιστικό πρωταθλητή
– Τώρα, ακόμα ευρύτερα, οι ιδιοκτήτες – κάποιων – ελληνικών εταιρειών συζητούν επί της βάσης μιας ισχυρής ελληνικής παρουσίας σε έναν κλάδο της οικονομίας
– Τα αποτελέσματα θα φανούν σύντομα…