Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από την τελευταία έρευνα την οποία διενήργησε η Opinion για λογαριασμό της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος.
Από τα συμπεράσματά της προκύπτει ειδικότερα ότι, τις περισσότερες θετικές απαντήσεις στην ερώτηση «Πώς επιλέξατε το ατομικό πρόγραμμα συνταξιοδότησης που αγοράσατε;» τις έλαβαν οι ασφαλιστές ως φυσικά πρόσωπα, ή, όπως αναφέρεται ειδικότερα στην έρευνα, ο φίλος – γνωστός στον καταναλωτή ασφαλιστή και όχι οι ασφαλιστικές εταιρείες.
Αν μάλιστα οι θετικές απαντήσεις για τους «φίλους ασφαλιστές» συναθροιστούν με τις θετικές απαντήσεις περί εμπιστοσύνης στον ασφαλιστή, τότε η έννοια του διαμεσολαβητή καθίσταται ακόμη πιο ισχυρή στη συνείδηση των ασφαλισμένων.
Σύμφωνα λοιπόν με τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησε η Opinion:
– Το 37% των ασφαλισμένων επέλεξαν το ατομικό πρόγραμμα συνταξιοδότησης γιατί ήταν γνωστός ή φίλος ο ασφαλιστής, το 26% γιατί το πρόγραμμα είχε καλούς όρους, το 19% γιατί είχαν εμπιστοσύνη στην ασφαλιστική εταιρεία και το 15% γιατί είχαν εμπιστοσύνη στον ασφαλιστή.
– Μόλις το 8% των ασφαλισμένων επέλεξαν το πρόγραμμα λόγω χαμηλού κόστους.
– Μόλις το 16% των καταναλωτών δήλωσαν ότι διαθέτουν κάλυψη από ατομικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα.
– Για τα ομαδικά συνταξιοδοτικά το αντίστοιχο ποσοστό περιορίζεται στο 5%.
– Το 52% των κατόχων ατομικών συνταξιοδοτικών προγραμμάτων αποφάσισαν να ασφαλιστούν προκειμένου να ενισχύσουν τις μελλοντικές συντάξεις τους.
– Το 30% των καταναλωτών έχουν σκεφθεί να αγοράσουν κάποιο ατομικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο.
– Μόλις το 31% όσων έχουν ομαδικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο πιστεύουν μετά βεβαιότητας ότι μέσω αυτού θα καταφέρουν να ενισχύσουν ουσιαστικά τις μελλοντικές συντάξεις τους.