Η ΑΤΕ Ασφαλιστική με μεγαλη εξειδίκευση στην ασφάλιση θερμοκηπίων και ασφαλίζει για φυσικές καταστροφές καθώς και για κεραυνό, φωτιά, πρόσκρουση οχήματος:
• Όλες τις καλλιέργειες ανθοκομικών και κηπευτικών στο έδαφος η σε τεχνικά υποστρώματα
• Τα θεμέλια την κατασκευή, την κάλυψη του θερμοκηπίου (υαλοπίνακες, μαλακό η σκληρό πλαστικό)
• Το σύστημα άρδευσης, θέρμανσης, εξαερισμού, ηλεκτρονικά συστήματα
Επιπλέον για την φυτεία προβλέπεται και η ασφάλιση για ζημιές που προκαλούνται από μεταβολή συνθηκών κλιματισμού λόγω επέλευσης των παραπάνω κινδύνων.