Αυτό έκανε στη ζωή του και πέτυχε αφού σήμερα ανήκει στην κατηγορία των αυτοδημιούργητων επιχειρηματιών. Κατόρθωσε από το «μηδέν» να δημιουργήσει μια σημαντική εταιρεία, εισηγμένη στο χρηματιστήριο, που ποτέ δεν απασχόλησε τις εποπτικές αρχές και δεν προκάλεσε διαμαρτυρία ή παράπονα σε καταναλωτές.
Ο Χρήστος Γεωργακόπουλος, από την οικογένειά του, δεν έμαθε τίποτε για επιχειρήσεις συνεπώς η γνώση του δεν έχει κληρονομικά χαρακτηριστικά.
Δεμένος μέχρι σήμερα με την καταγωγή του δεν επέτρεψε ποτέ στον εαυτό του υπερβολές παρά την οικονομική του πρόοδο. Ούτε στο σπίτι, ούτε στην έξοδο, ούτε στην συμπεριφορά του, ούτε στις αποφάσεις του δεν διακρίνεται υπερβολή. Αντίθετα επικρατεί η συστηματική τάξη, η επιφύλαξη, η επανεξέταση των πραγμάτων πολλές και πολλές φορές.
Δεν είναι παράξενο ότι δηλώνει πάντα: επάγγελμα ασφαλιστής δείχνοντας ότι αγαπά αυτή τη δουλειά. Άνθρωπος ελεύθερος, δημοκράτης σε όσα αναγνωρίζει ως θετικά αλλά και επαναστάτης, ανατρεπτικός, δεν σταματά ούτε στιγμή να σκέπτεται. Αυτό είναι και το μυστικό της δημιουργικότητάς του, στο οποίο συνέβαλλε όλα αυτά τα χρόνια με τον δικό της στωικό χαρακτήρα η σύζυγός του Χρύσα με την οποία απέκτησε δύο κόρες που κληρονόμησαν από τον πατέρα τους την αγάπη που τρέφει στην ελευθερία της σκέψης και στην δημιουργική καθημερινότητα.
Τα πρώτα εφόδια αποκτήθηκαν οδηγώντας τον σε νέες σκέψεις. Έβαλε τέλος στις βιοποριστικές εργασίες και ένιωσε έτοιμος για μια νέα αρχή. Μπήκε στο οικονομικό τμήμα της εταιρείας ΑΛΛΑΤΙΝΗ και εργάστηκε για πέντε χρόνια. Τότε σκέφθηκε να βρει μια άλλη δουλειά πιο ελεύθερη που θα τον ικανοποιεί περισσότερο και θα του δίνει αίσθηση προοπτικής.
Έτσι και στράφηκε σε μια ασφαλιστική εταιρεία όπου και σε αυτή την περίπτωση στην πενταετία κατάλαβε ότι ήταν εξαρτημένος –εργαζόμενος-. Τότε ήταν που έβαλε πλώρη στο επιχειρείν και μαζί με άλλους 19 φίλους του ίδρυσε την Ευρωπαϊκή Πίστη τον Νοέμβριο του 1997.
Ωστόσο με το χρόνο, τα πράγματα έφτιαξαν η εταιρεία απόκτησε δομή και σαφή στόχο και έτσι ήλθε το 1989 όπου η κ. Γεωργακόπουλος σκέφθηκε ότι η εταιρεία έπρεπε να μπει στο χρηματιστήριο. Μαζί με την σκέψη ήλθαν και τα προβλήματα. Ένας εκ των εταίρων διαφώνησε προκαλώντας μια μάχη που κράτησε περίπου τέσσερα χρόνια μέχρι που έληξε με την αποχώρηση του διαφωνούντος. Άμεσα υποστηρίχθηκε η είσοδος στο Χρηματιστήριο και τον Δεκέμβριο του 1997 η Ευρωπαϊκή Πίστη ήταν η πρώτη ασφαλιστική εταιρεία που εντάχθηκε στην κύρια αγορά του ΧΑ με δημόσια εγγραφή.
Τα δυσάρεστα ήταν αυτά που όπως αναφέρει ο κ. Γεωργακόπουλος, προκάλεσαν καθυστέρηση στην εξέλιξη της εταιρείας που είχε -και έχει- όλα τα εφόδια για να προχωρήσει δυναμικά. Τα ευχάριστα ήταν ότι η εταιρεία συνέχισε να αναπτύσσεται, να δείχνει την αξία της στην αγορά και να συζητά ή να προχωρεί σε συνεργασίες με σημαντικούς επιχειρηματικούς ομίλους όπως αυτόν της Τράπεζας Πειραιώς.
Σήμερα η Ευρωπαϊκή Πίστη και ο Χρήστος Γεωργακόπουλος συνεχίζουν μαζί στην νέα εποχή. Τίποτε δεν έχει αλλάξει, και τίποτε δεν είναι όπως παλιά. Ο Χρήστος συνεχίζει να οραματίζεται –να δίνει το στίγμα του σε όλα και να μην αφήνει στην τύχη τίποτα-. Η εταιρεία ακολουθεί…