Ωστόσο, όσοι είχαν προνοήσει συνάπτοντας συμβόλαια ασφάλισης για ανάλογες περιπτώσεις στάθηκαν τυχεροί δεδομένου ότι καλύφθηκαν οικονομικά από τις ασφαλιστικές εταιρείες, ενώ οι υπόλοιποι κλήθηκαν να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη. Ας δούμε λοιπόν τι πρέπει να προσέξει και τι να πληρώσει όποιος απευθυνθεί σε ασφαλιστική εταιρεία προκειμένου να καλυφθεί για τον κίνδυνο των φυσικών καταστροφών:
Ορισμένες εταιρείες έχουν συναρτήσει τη σχετική κάλυψη με τις ίδιες ζημιές (μικτή ασφάλιση), ενώ άλλες τη δίνουν μόνο σε μεγάλα πακέτα που περιλαμβάνουν 8 με 10 συμπληρωματικές καλύψεις.
Συμπερασματικά θα πρέπει να τονιστεί ότι τα καιρικά φαινόμενα δίνονται με μεγάλη δυσκολία. Το κόστος τους ανά 1.000 ευρώ ασφαλιζόμενη αξία κυμαίνεται από 1,3 έως 1,6 ευρώ, ενώ αν προστεθεί και το χαλάζι, το ασφάλιστρο μπορεί να διογκωθεί έως και τα 4 ευρώ. Για την καταβολή της αποζημίωσης θα πρέπει να προηγηθεί μετεωρολογικό δελτίο το οποίο να χαρακτηρίζει το φαινόμενο ως θεομηνία.
Από το συμβόλαιο εξαιρούνται οι όλες μηχανολογικές βλάβες, ενώ ορισμένα προβλέπουν τη συμμετοχή του ασφαλισμένου στη ζημιά καθορίζοντας ανώτατα όρια στην καταβολή της αποζημίωσης ή απαλλαγή ενός αρχικού ποσού.
Ως φυσικά φαινόμενα ορίζονται μόνο οι ακραίες καιρικές καταστάσεις, όπως κατολισθήσεις, καθιζήσεις, παγετοί, χιονοπτώσεις, χιονοστιβάδες, τυφώνες, καταιγίδες, θύελλες κ.α. Και εδώ προϋπόθεση για την καταβολή της αποζημίωσης είναι η έκδοση δελτίου της ΕΜΥ.
Το συμβόλαιο καλύπτει ζημιές οι οποίες προκαλούνται στο ίδιο το σπίτι ή σε μέρη που είναι προσδεδεμένα σε αυτό, όπως ηλιακοί θερμοσίφωνες, κεραίες, τέντες, κ.α. εφόσον όμως αναφέρεται ρητά στο ασφαλιστήριο.
Ένα από τα σημαντικότερα μέρη του συμβολαίου είναι οι ζημιές από τα νερά οι οποίες θα πρέπει να έχουν ασφαλιστεί ώστε ο ιδιοκτήτης του ακινήτου να καλυφθεί πλήρως σε περίπτωση θεομηνίας.