Με τη συμβολή των τραπεζών και πόρους των επιχειρήσεων μπορεί να ανακάμψει ο κλάδος των ιχθυοκαλλιεργειών, ο οποίος αποτελεί βασική πηγή εξαγωγών.
Ο κ. Ν. Μηταράκης, ως επικεφαλής της Διυπουργικής επιτροπής Εξωστρέφειας, συζήτησε με εκπροσώπους των τραπεζών, του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και τις διοικήσεις των μεγαλύτερων εταιρειών ιχθυοκαλλιέργειας της χώρας για το πως θα διασφαλιστεί η βιωσιμότητα της κεφαλαιακής επάρκειας του κλάδου.
Όπως δήλωσε «όλοι συμφώνησαν σήμερα στην σύσκεψη ότι ο κλάδος είναι βιώσιμος. Ότι μπορεί να προσφέρει πολλά στην ελληνική οικονομία και μπορεί να βρεθεί μία λύση με -όπου είναι εφικτό- αρωγό την πολιτεία».