Την πλάτη φαίνεται πως γυρίζουν στα γενόσημα φάρμακα τα δημόσια νοσοκομεία και ιδιαίτερα τα πανεπιστημιακά και παιδιατρικά, παρά τις οδηγίες για αύξηση της χρήσης τους.
Μπορεί η μνημονιακή μας δέσμευση να ορίζει αύξηση της χρήσης των generics στο 60%, αλλά στα νοσοκομεία τα γενόσημα αποδεικνύονται «μειονότητα». Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Υγείας, που δημοσίευσε η ΗΜΕΡΗΣΙΑ, δείχνουν πως το ποσοστό χρήσης των γενοσήμων στο ΕΣΥ το 2013 δεν ξεπέρασε το 27,3%.