Ημερίδα για τη γυναικεία επιχειρηματικότητα και τη συνεργασία του δήμου με το ΒΕΑ διοργανώνει το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Αθηνών την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014, ώρα 18:00 -20:30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του κτηρίου του ΒΕΑ (1ος όροφος), Ακαδημίας 18, στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου TOK-TOC, συγχρηματοδοτούμενου από το πρόγραμμα INTERREG IVC. Οι παρουσιάσεις θα μεταδοθούν Ελληνικά και Αγγλικά με τη βοήθεια διερμηνέα.
Η εν λόγω Ημερίδα θα αναφερθεί στη γυναικεία επιχειρηματικότητα και στο πρόβλημα της επιχειρηματικής μεταβίβασης για την προώθηση της γυναικείας επιχειρηματικότητας μέσα από την ίδρυση του Γραφείου TOK-TOC BIZ και τη διερεύνηση της δημιουργίας επιχειρηματικής θερμοκοιτίδας. Η Ημερίδα περιλαμβάνει εργαστήριο για τη χρήση της ψηφιακής πλατφόρμας εξωοικογενειακής πώλησης μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων που αδυνατούν να βρουν συνεχιστή από το ενδοοικογενειακό περιβάλλον.