– Συχνές οι συζητήσεις για το θέμα των παρεμβάσεων της Τράπεζας της Ελλάδος στην ασφαλιστική αγορά.
- Μάλιστα ξεφεύγουν και από το στάδιο των εταιρειών και εισέρχονται στο στάδιο των διαμεσολαβούντων προσώπων. Η πρόθεση καλή και η αγωνία για την αγορά εξίσου θετική και μεγάλη.
– Ωστόσο κατά τις πληροφορίες εκπρόσωποι της διαμεσολάβησης κατανοούν τις προσπάθειες αλλά όπως αναφέρουν δεν βλέπουν αποτέλεσμα και κινούνται για να περιχαρακώσουν την εργασία τους και την αξιοπρέπειά τους.
– Αφενός λένε γίνονται διαβουλεύσεις επί σχεδίων και προτάσεων που είχαν και στο παρελθόν βγει σε δημόσια διαβούλευση. Συνεπώς πρόκειται περί «αναδιαβούλευσης» η και απλώς «χάσιμο χρόνου».
- Επίσης λέγεται ότι η θετική καθόλα προσπάθεια της ΤτΕ παραβιάζει «θύρες κλειστές» που αφορούν τις συναλλαγές και την ελευθερία τους. Αυτό, κατά τις πληροφορίες είναι η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.
-Ετοιμάστηκε νομική φαρέτρα, κείμενα, φάκελος ο οποίος οδεύει προς την ΤτΕ. Χρειάζεται χρόνος μέχρι να διαβαστεί και να συζητηθεί και να ληφθούν αποφάσεις.
-Χρόνος χρειάζεται και για την εφαρμογή των άλλων σκέψεων, κωδίκων, σημείων ελέγχου.
-Χάνεται ο χρόνος με την ελπίδα της επόμενης ημέρας…..