– Λέγεται ότι η εποπτεία της Τράπεζας της Ελλάδος, έχει από κοντά την ασφαλιστική αγορά και κάποιες εταιρείες που βρίσκονται σε διεργασίες ενίσχυσης της λειτουργίας τους.
– Επίσης, λέγεται ότι η εποπτεία παρακολουθεί την οικονομική κατάσταση των εταιρειών και όπου έχει εντοπίσει προβλήματα στα οποία οι ίδιες οι εταιρείες δηλώνουν θέληση αυτοβελτίωσης, μεριμνά για να υπάρχει τήρηση των διαδικασιών.
– Αυτό που αγνοείται είναι κατά πόσο η εποπτεία έχει δει τα αναρτημένα στα παρμπρίζ διαφημιστικά φυλλάδια που δηλώνουν: «φθηνά ασφάλιστρα», τα «φθηνότερα ασφάλιστρα», «ελάτε στο γραφείο μας όπου υπάρχουν οι ανταγωνιστικότερες τιμές» και πολλά παρόμοια δελεαστικά συνθήματα που σε περίοδο φτώχιας βρίσκουν πολλούς ενδιαφερόμενους.
– Ακόμα κανείς δε γνωρίζει ποιος ελέγχει τις εταιρείες αν και κατά πόσο αποχωρίζονται τα κορυφαία στελέχη και τους συγγενείς δίνοντας παχυλές αποζημιώσεις.
– Μάλιστα λέγεται ότι κανείς δε γνωρίζει αν «σβήνουν» και παραγωγές και αν ακυρώνουν συμβόλαια σε πράκτορες κάποιες εταιρείες.
– Κανείς δεν ελέγχει αν στα παρένθετα πρακτορεία μεταβιβάζονται χαρτοφυλάκια και πολλά άλλα.
– Και αυτά είναι φαντάσματα του παρελθόντος, αλλά και η σύγχρονη πραγματικότητα.
– Ανησυχούν οι ασφαλιστές, διερωτώνται οι άνθρωποι της αγοράς και φυσικά σε όλα αυτά τα λόγια και τις φήμες κανείς δε μπορεί να διαχωρίσει την «λάσπη» τον «κιτρινισμό» και την «αλήθεια».
– Όσο για τους ατυχείς ασφαλισμένους, μένουν στο έλεος της ελληνικής πραγματικότητας.