Μείωση κατά 10,7% σημείωσε η παραγωγή των ασφαλιστικών εταιρειών το 2012 σε σχέση με το 2011. Συγκεκριμένα η παραγωγή το έτος που πέρασε μειώθηκε κατά 9,4% στις ασφαλίσεις ζωής και 11,8% στις ασφαλίσεις κατά ζημιών.
Ασφαλίσεις κατά ζημιών
Ο κλάδος της αστικής ευθύνης χερσαίων οχημάτων είναι ο μεγαλύτερος κλάδος
ασφαλίσεων κατά Ζημιών με παραγωγή σχεδόν 1,2 δισ. ευρώ και 50,4% επί του συνόλου. Δεύτερος σε παραγωγή ασφαλίστρων είναι ο κλάδος της πυρκαϊάς και στοιχείων της φύσεως με 392 εκατ. ευρώ και 16,5% επί του συνόλου των κλάδων κατά Ζημιών. Άλλοι σπουδαίοι κλάδοι ως προς το ύψος της παραγωγής είναι αυτός των χερσαίων οχημάτων με 268 εκατ. ευρώ (11,3% του συνόλου), οι λοιπές ζημιές αγαθών με 133 εκατ. ευρώ (5,6% του συνόλου) και οι ασφαλίσεις γενικής αστικής ευθύνης με 79 εκατ. (3,3% του συνόλου).
Όταν αθροίζεται η παραγωγή των κλάδων σχετικά με τα αυτοκίνητα (αστικής ευθύνης χερσαίων οχημάτων και χερσαίων οχημάτων), παρατηρείται ότι συγκεντρώνουν 1,5 δισ. και ποσοστό 61,7% των ασφαλίσεων κατά Ζημιών. Η μείωσή τους σε σχέση με το δωδεκάμηνο του 2011 είναι 15,6%.
Αντιστοίχως, οι καλύψεις πυρός και συμπληρωματικών κινδύνων περιουσίας (κλάδοι πυρκαϊάς και στοιχείων της φύσεως, λοιπών ζημιών αγαθών και διαφόρων χρηματικών απωλειών) συγκεντρώνουν παραγωγή περίπου 561 εκατ. €, η οποία αντιστοιχεί στο 23,6% του συνόλου. Η μείωσή τους σε σχέση με το δωδεκάμηνο του 2011 είναι 2,1%.
Ασφαλίσεις Ζωής
Η παραγωγή του κλάδου έφτασε τα 1,9 δισ. , με το μεγαλύτερο μέρος του οποίου, 1,2 δισ. ή 60,7% του συνόλου, να συγκεντρώνεται στον κλάδο Ι. Ζωής. Οι ασφαλίσεις ζωής οι οποίες είναι συνδεδεμένες με επενδύσεις έφτασαν στα 411 εκατ. € και μερίδιο επί του συνόλου 21,3% ενώ η διαχείριση ομαδικών συνταξιοδοτικών κεφαλαίων συγκέντρωσε 203 εκατ. ή 10,5% της παραγωγής.
Συνολικά, διαπιστώνεται ότι μειώθηκε η παραγωγή των πρωτασφαλίσεων Ζωής κατά 9,4%. Σχεδόν όλοι οι κλάδοι ασφαλίσεων Ζωής κινήθηκαν πτωτικά εκτός του κλάδου Ασφαλίσεων ζωής συνδεδεμένων με επενδύσεις, ο οποίος αυξήθηκε κατά 10,8%. Ο κλάδος Ζωής γνώρισε μείωση κατά 10,6%.
Τη μελέτη μπορείτε να δείτε εδώ