Τα assets ρίσκου κατάφεραν να ανακάμψουν στο ξεκίνημα της εβδομάδας, αν και η μικρή αυτή άνοδος αποδίδεται κυρίως σε τεχνική διόρθωση και δεν έχει τις βάσεις της σε θεμελιώδεις εξελίξεις.
Την άνοδο στήριξαν και οι δηλώσεις της Γερμανίας και της Γαλλίας που επιζητούν η Ελλάδα να παραμείνει στην Ευρωζώνη, αν και ως θεμελιώδης καταλύτης δεν είναι αρκετός για να εμπνεύσει μεγαλύτερη ζήτηση.
Η καλύτερη στρατηγική που θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε είναι να πουλήσουμε το ευρώ σε μια άνοδο προς τα 1,3000 δολάρια, πρώην στήριξη που πλέον αποτελεί επίπεδο αντίστασης.