Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Συνέδριο Ύδρας το οποίο διοργάνωσε για 13η συνεχή χρονιά η Ένωση Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος στην Ύδρα, από 1 έως 3 Σεπτεμβρίου.
Για άλλη μια χρονιά μεγάλος ήταν ο αριθμός εκπροσώπων της ασφαλιστικής και αντασφαλιστικής αγοράς από 16 χώρες: Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελλάδα, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Ιρλανδία, Ισραήλ, Ιταλία, Κύπρο, Ρουμανία, Σλοβενία, Τουρκία.
Την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου κήρυξε ο Δήμαρχος της Ύδρας, κ. Άγγελος Κοτρώνης.
Ο κ. Γιώργος Κώτσαλος, Πρόεδρος της ΕΑΕΕ, αναφέρθηκε στην επίδραση της χρηματοοικονομικής κρίσης και της συνακόλουθης ύφεσης στην ελληνική ασφαλιστική αγορά.
Τόνισε ότι παρότι το ευρύτερο περιβάλλον στη χώρα είναι δυσμενές, ο ασφαλιστικός κλάδος είναι από τους λίγους κλάδους που έχουν πραγματική προοπτική ανάπτυξης.
Ο κ. Κώτσαλος ανέφερε ότι τώρα που το πλαίσιο λειτουργίας του ασφαλιστικού κλάδου διέπεται πλέον από αυστηρότατους κανόνες και αυστηρή εποπτεία και η εμπιστοσύνη στον κλάδο θωρακίζεται, ανοίγει ο δρόμος για δραστικότερη συμμετοχή της Ιδιωτικής Ασφάλισης στο χώρο των Συντάξεων και της Υγείας.
Απαραίτητη προϋπόθεση για αυτό αποτελεί η εγκαθίδρυση ενός πλαισίου συνεργασίας μεταξύ Πολιτείας και ασφαλιστικής αγοράς που θα θεμελιώσει την ανάπτυξη της ασφαλιστικής αγοράς οδηγώντας σε μία ωφέλιμη λύση για τον πολίτη.
Προς τούτο, όπως τόνισε ο Πρόεδρος της Ένωσης, χρειάζεται να βελτιωθεί ο διάλογος με τους συνομιλητές και να μη νομοθετούν τα υπουργεία ανεξάρτητα και ερήμην της Εποπτικής Αρχής (ΤτΕ). Είναι βέβαιο, υπογράμμισε ο κ. Κώτσαλος, ότι οι πρόσφατες εξελίξεις στο Επικουρικό Κεφάλαιο θα βοηθήσουν στο εποπτικό έργο.
Το φετινό συνέδριο ήταν αφιερωμένο στην επικείμενη εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Οδηγίας Solvency II.
Η πρώτη ενότητα του συνεδρίου είχε τίτλο: «Solvency II- Μελέτη περίπτωσης: Πώς η αντασφάλιση μπορεί να μειώσει τις υπερβολικές κεφαλαιακές απαιτήσεις για τις μικρο- μεσαίες ασφαλιστικές επιχειρήσεις;»
Στο πάνελ των ομιλητών συμμετείχαν ο κ. R. Weyand, General Manager Advanced Solutions, Hannover Re, o κ. E. Balogh, Lead Underwriter Liability, New Re και ο κ. M. Beckers, Head of Analytics EMEA, Aon Benfield. Συντονιστής της ενότητας ήταν ο κ. A. Turner, Deputy CEO, AonBenfield Greece S.A.
H δεύτερη ενότητα του Συνεδρίου ήταν αφιερωμένη στις επιπτώσεις της εφαρμογής του Solvency II στους Κλάδους Ασφάλισης Ζωής, Υγείας, Περιουσίας και Ατυχημάτων και στην ασφαλιστική διαμεσολάβηση.
Στο πάνελ των ομιλητών συμμετείχαν ο κ. Κ. Κουγιουμουτζής, Life Branch Manager, Εθνική Ασφαλιστική, ο κ. M. De la Belliere, Partner, Deloitte Γαλλίας, ο κ. Π. Βαγιακάκος, Διευθύνων Σύμβουλος, HDI Gerling Ελλάδος και ο κ. Π. Λυσσαίος, Διευθύνων Σύμβουλος, Marsh LLC Insurance Brokers. Συντονιστής της ενότητας ήταν ο κ. C. Mousinho, CFO του Ομίλου Interamerican.
Φωτογραφίες από το 13ο Συνέδριο της Ύδρας μπορείτε να δείτε εδώ
Φωτογραφίες από το νησί της Ύδρας μπορείτε να δείτε εδώ